Investície

5 dôvodov, prečo Slováci neinvestujú (a zbytočne tak prichádzajú o peniaze)

Hoci Slováci čoraz viac uvažujú o investovaní, mnohí sa boja začať pre chýbajúce vedomosti alebo obmedzené finančné možnosti. Tieto obavy sú často zbytočné. Investovanie nemusí byť zložité a začať sa dá aj s malým rozpočtom.

Viete, prečo Slováci neinvestujú? My to už vieme. Uskutočnili sme rozsiahly prieskum medzi klientmi s cieľom zistiť, čo ich odrádza od investovania a sporenia. Výsledky ukázali, že až 65,2 % z tých, ktorí neinvestujú, ako hlavný dôvod uviedlo nedostatok peňazí.

Ide aj o našu osobnú skúsenosť. Pravidelne sa stretávame s tým, že ľudia by radi investovali, no myslia si, že na to nemajú dostatok finančných prostriedkov. Väčšinou je to mylné presvedčenie. Investovanie si nevyžaduje veľký kapitál. Dnes už našťastie existujú platformy a nástroje, vďaka ktorým sa dá začať aj s malým obnosom.

A aké sú ďalšie dôvody, prečo sa Slováci boja investovania? Druhým najčastejšie uvádzaným dôvodom je obava z rizika. Až 17,4 % respondentov uviedlo, že sa boja možných strát.

Treťou najčastejšou prekážkou je nedostatok informácií o tom, ako vôbec začať (10,7 %), na štvrtom mieste je obava z dostupnosti financií (9,6 %) a na piatom chýbajúce informácie o tom, do čoho investovať (9 %).

Ak aj vy premýšľate nad tým, kam investovať, prečítajte si blog Najlepšie ETF fondy v roku 2025.

Poďme si tieto dôvody jeden po druhom rozobrať.

Nedostatok peňazí (65,2 %)

Táto obava je síce častá, no nie vždy opodstatnená. Ľudia predpokladajú, že investovanie si vyžaduje tisíce eur, čo nie je pravda. Dnes je dostupné takmer pre každého vďaka platformám, ktoré nevyžadujú veľký počiatočný kapitál. Pravidelné investovanie aj v malých sumách môže časom viesť k významným výnosom. Napríklad, pri pravidelnom investovaní 30 eur mesačne počas 20 rokov je možné nahromadiť sumu presahujúcu 10 000 eur. Dôležité je investovať pravidelne a vytrvať. To je kľúč k úspechu.

Strach z rizika (17,4 %)

Riziko je prirodzenou súčasťou investovania, avšak existujú spôsoby, ako ho minimalizovať. Napríklad konzervatívne fondy dokážu generovať výnosy bez výrazného rizika straty kapitálu. Menej rizikové investičné produkty, ako sú dlhopisy alebo peňažné fondy, ponúkajú stabilné a predvídateľné výnosy. Navyše, diverzifikácia portfólia a investovanie do rôznych sektorov pomáha znižovať potenciálne straty. Ak nechcete riskovať, odporúčam začať s nízkorizikovými produktmi a postupne, s rastúcimi skúsenosťami, pridávať rizikovejšie investície.

Nevedomosť, ako začať (10,7 %)

Mnohí ľudia sa boja investovať, pretože nevedia, ako a kde začať. Je to úplne normálne, ale práve preto by sa mali obrátiť na odborníkov. Existuje tiež množstvo bezplatných zdrojov, ktoré záujemcom o investovanie môžu pomôcť získať základné vedomosti. Určite je lepšie venovať trochu času vzdelávaniu v tejto oblasti, než sa celý život báť a nechať si požierať peniaze infláciou. Mnohí ľudia si stále neuvedomujú, že ak neinvestujú a držia peniaze na bežnom účte, inflácia postupne znižuje ich hodnotu.

Obava z nedostupnosti financií (9,6 %)

Niektorí ľudia sa obávajú, že peniaze nebudú môcť použiť, keď ich budú potrebovať. Aj preto odporúčam voliť flexibilné finančné produkty, ktoré umožňujú rýchly prístup k investovaným peniazom. Zväčša je to otázka maximálne niekoľkých dní, kým sa prostriedky objavia na vašom účte. Odporúčam tiež vytvoriť si finančnú rezervu, ktorá by mala byť neustále dostupná. Práve ona by mala slúžiť na pokrytie nečakaných výdavkov.

Neistota pri výbere investičných produktov (9 %)

Nevedomosť, do čoho investovať, môže viesť k odkladaniu rozhodnutia vôbec začať. Mnohí klienti sa obávajú, že si vyberú nesprávny produkt a prídu o peniaze. Aj tu je riešením buď vzdelávanie alebo spolupráca s finančným sprostredkovateľom, ktorý na základe individuálnych potrieb klienta odporučí vhodné investičné nástroje. Kľúčom k prekonaniu neistoty je dôkladné porozumenie investičným cieľom, finančným možnostiam a ochote znášať riziko.

Ak vás zaujala téma mýty a investovanie, určite si prečítajte aj náš ďalší blog s názvom 10 najčastejších mýtov o investovaní.

Matúš Čarný

Matúš Čarný sa financiám venuje už 15 rokov. Pracoval na rôznych manažérskych pozíciách v bankách, dva roky riadil Premium centrum vo FinGO.sk. Jeho najväčšou pracovnou srdcovkou vždy bolo a aj je investovanie.

Share
Autor:
Matúš Čarný

Najnovšie články

Nezaplatili ste PZP? Poradíme vám, ako postupovať

Ak jazdíte autom, ste povinný mať uzavreté povinné zmluvné poistenie (PZP). Poistenie auta vás chráni…

Pred % dňami

Čo robiť po dopravnej nehode, aby ste sa vyhli problémom s poisťovňou?

Dopravná nehoda nemusí hneď znamenať katastrofu, no zbytočné chyby pri jej nahlasovaní môžu spôsobiť výrazné…

Pred % dňami

Oplatí sa životné poistenie? Prečo ho mať a ako ho správne nastaviť

Zdravie a rodina sú tým najcennejším, čo máme. Napriek tomu na to často zabúdame. Premýšľali…

Pred % dňami

Na jar nezabudnite skontrolovať dom, garáž či chalupu. Inak môže byť poistenie nehnuteľnosti zbytočné

Pukliny na dlažbe, poškodený prívod vody, nalomené konáre stromov, hlodavce v pivnici… Počas jari sa…

Pred % dňami

10 rád, ako na investovanie do zlata

Fyzické zlato je istota. Chráni naše úspory a mali by ho mať v portfóliu aj…

Pred % dňami

Daňový bonus na zaplatené úroky, podmienky na uplatnenie 2025

Mladí klienti s úverom na bývanie si môžu uplatniť daňový bonus na zaplatené úroky z…

Pred % dňami