Životné poistenie

Životná poistka a čakacie doby: Čo potrebujete vedieť pred uzatvorením zmluvy

Čoraz viac poisťovní ponúka produkty, pri ktorých životná poistka nemá žiadne čakacie doby. Poistnú ochranu vám tak poskytujú hneď od uzavretia zmluvy a nemusíte čakať niekoľko mesiacov, ako to bývalo zvykom. Viete, na čo slúžia čakacie doby a ako dlho trvajú? Všetko podstatné sa dozviete v našom článku.

Životná poistka a čakacie doby

Čakacia doba predstavuje obdobie od podpisu zmluvy životného poistenia, počas ktorého niektoré riziká nemáte kryté. Ak by vám počas tohto obdobia diagnostikovali vážne ochorenie, stali by ste sa invalidným alebo by ste nastúpili na PN-ku, poisťovňa vám nevyplatí peniaze z poistného plnenia.

Čakacie doby nájdete v podmienkach svojho životného poistenia. Vzťahujú sa najmä na veľké poistné riziká, medzi ktoré patrí smrť, invalidita, kritické ochorenia a práceneschopnosť.

Trendom je, že poisťovne čakacie doby skracujú a pri niektorých rizikách od nich úplne upúšťajú. Aj keď prestúpite z jednej poisťovne do druhej, viaceré poisťovne už absolvované čakacie doby preberajú a vychádzajú tak klientom v ústrety.

Nemáte žiadne poistenie? Prečítajte si aj článok Oplatí sa životné poistenie? Prečo ho mať a ako ho správne nastaviť?

Na čo slúži čakacia doba

Čakacia doba slúži poisťovniam ako ochrana pred podvodmi, ak by klienti účelovo premýšľali spôsobom: „Som vážne chorý, tak sa rýchlo poistím.

  • Nie je rozumné uzatvárať si životné poistenie až vo chvíli, keď už máte podozrenie na vážny zdravotný problém.
  • Tak ako PZP či poistenie majetku, aj životné poistenie má kryť potenciálne možné škodové udalosti. Nie také, ktoré s istotou prídu.
  • Preto sa čakacie doby logicky nevzťahujú na riziká spojené s úrazmi. Týka sa to denného odškodného, invalidity z dôvodu úrazu, trvalých následkov úrazu aj smrti v dôsledku úrazu.

Fingo.sk životné poistenie kalkulačka

Aké sú priemerné čakacie doby

Dĺžka čakacej doby závisí od poisteného rizika, v niektorých poisťovniach aj od konkrétnej diagnózy. Niektoré poisťovne uplatňujú rovnaké čakacie doby, iné sa v nich môžu výrazne líšiť.

  • Napríklad práceneschopnosť z dôvodu choroby majú poisťovne čakacie doby 2 až 3 mesiace, ale pri práceneschopnosti kvôli ochoreniu kĺbov a chrbtice to môže byť 12 až 24 mesiacov.
  • Čo sa týka kritických ochorení, na trhu sú už poisťovne, ktoré vás vedia kryť hneď, čiže nemusíte čakať. Väčšina poisťovní však má špeciálne na onkologické ochorenia 3-mesačnú lehotu, a napríklad jedna z poisťovní pri skleróze multiplex uplatňuje až 12-mesačnú lehotu.
  • Riziká spojené s tehotenstvom a pôrodom majú svoje samostatné lehoty.

    Pri navyšovaní poistných súm dajte pozor

    Ak ste si už vo svojom poistení prešli čakacími dobami a teraz sa rozhodnete pre zmenu poisťovne, môže byť pre vás výhodnejšie vybrať si takú poisťovňu, ktorá vaše čakacie doby preberie. Ale ak si zároveň chcete navýšiť poistné sumy, dajte si  pozor. Pri navyšovaní poistných súm stále treba počítať s čakacími dobami.

    Príklad: Ak ste boli v minulosti poistený na kritické ochorenia napríklad na 30 000 eur, ale poistnú sumu si chcete navýšiť na 50 000 eur, opäť musíte rátať s čakacou dobou v rozsahu podľa poisťovne. A to nielen ak prestúpite do inej poisťovne, ale aj vtedy, ak ostanete vo svojej pôvodnej poisťovni, ktorá na toto riziko uplatňuje čakacie doby.

    Zaujíma vás, čo všetko si viete pripoistiť? Prečítajte si aj náš článok Ako si vybrať životné poistenie v roku 2025

    Svoju životnú poistku raz za čas skontrolujte

    V našom nedávnom prieskume viac ako dve tretiny maklérov (71 %) uviedli, že sa ich klienti zaujímajú o kontrolu svojich existujúcich zmlúv životného poistenia. Vravíte si, prečo je to dôležité?

    Ľudia pri kontrole svojej zmluvy uzavretej pred 3 či 5 rokmi alebo aj dávnejšie, veľakrát zistia, že ich poistka už nestíha „držať krok” s ich životným štandardom, vyššími príjmami, hypotékou alebo inými zmenami. Zväčša sú poistení na nízke poistné sumy alebo im chýbajú dôležité pripoistenia, ktoré si potom môžu doplniť. 

    TIP: V poslednom období zaznamenávame vyšší záujem klientov nielen o kontrolu ich životného poistenia, ale aj o prenos ich zmluvy do inej poisťovne, keďže väčšina poisťovní akceptuje prenos čakacích dôb.

    Vaša životná poistka s Fingom

    Najčastejšími dôvodmi, ktoré ľudí motivujú k zmene poisťovne, sú nové poistné balíčky, aktuálnejšie pripoistenia, menej výluk alebo pokrytie väčšieho množstva úrazov a ochorení.

    Ako ste na tom vy? Ak neviete, ako vás kryje vaša životná poistka alebo ak žiadne poistenie nemáte a chcete si ho uzavrieť, finanční sprostredkovatelia z FinGO.sk vám radi pomôžu. Naši špecialisti majú dlhoročné skúsenosti a môžete sa na nich obrátiť aj so staršími zmluvami životného poistenia.

    Nájdete nás na pobočkách na celom Slovensku, viete sa s nami spojiť aj telefonicky alebo online. Zavolajte nám na 0800 60 10 60 alebo nám zanechajte svoje kontaktné údaje a my sa vám ozveme.

    Kategórie

    Banky na Slovensku Cestovné poistenie Finančné správy Fingo radí Fingopédia Hypotéky Investície Makléri, ktorí žijú svoj sen Napísali o nás Nezaradené Neživotné poistenie Novinky Fingo Osobné financie Pandémia Podnikateľské úvery Poistenie auta Poistenie majetku Reality Život vo FinGO.sk Životné poistenie

    Mohlo by vás zaujímať

    Najčítanejšie články

    Najnovšie články