Poistenie majetku

7 krokov, čo robiť pri poškodení či krádeži náhrobného kameňa

Blíži sa Sviatok všetkých svätých, kedy si uctíme pamiatku našich blízkych zosnulých. Pri zapálení sviečky na cintoríne však môžeme ostať nemilo prekvapení, ak zistíme, že ich hrobové miesta sú poškodené. Aj v prípade poškodenia náhrobného kameňa vám môže pomôcť poistenie nehnuteľnosti a domácnosti, o čom mnohí ľudia netušia.

Podľa správcov cintorínov je výtržníctvo bežné, a to nielen krádeže krížov, sôch či svietnikov, ale vandali dokážu ukradnúť aj náhrobnú platňu. Škody sa tak šplhajú aj k štvorciferným sumám. K poškodeniu hrobov však dochádza aj vplyvom prírodných živlov ako je víchrica, krupobitie alebo zosuv pôdy. Na  pokrytie škôd vám v týchto prípadoch môže poslúžiť aj poistenie domácnosti a nehnuteľnosti.

7 krokov pri poškodení či krádeži náhrobného kameňa

  1. Ak zistíte, že vandali poškodili náhrobný kameň, vytrhli kamennú vázu alebo rozbili sklenenú tabuľu, okamžite zavolajte políciu. Takýto skutok sa považuje za trestný čin hanobenie miesta posledného odpočinku. 
  2. V prípade, že došlo k vandalizmu, spíšte s policajtmi správu, ktorú budete potrebovať pri ohlasovaní poistnej udalosti vo vašej poisťovni. O poškodení zároveň môžete informovať aj správcu cintorína, aby sa prípadne postaral o lepšie zabezpečenie ochrany pomníka. 
  3. Skontrolujte si svoju poistnú zmluvu k poisteniu domácnosti a nehnuteľnosti. Ak si nie ste istí, či obsahuje aj pripoistenie náhrobného pomníka, obráťte sa na našich FinGO.sk finančných špecialistov, ktorí vám pomôžu a zároveň skontrolujú aj výhodnosť vašej zmluvy. 
  4. Ak škodu spôsobil prírodný živel, napríklad víchrica alebo zosuv pôdy, skontrolujte si, či vám poistka kryje riziko prírodný živel. V tomto prípade nevoláte políciu, ale rovno do poisťovne. 
  5. Poisťovňa urobí obhliadku hrobového miesta. Buď na miesto pošle obhliadkára poisťovne, alebo jej postačí vaša fotodokumentácia. 
  6. Keď zničené hrobové miesto opravíte, pošlete poisťovni faktúru. Ak bude všetko v súlade s poistnými podmienkami, poisťovňa vám opravu pomníka, resp. jeho časti, ktoré boli poškodené alebo odcudzené, zaplatí. 
  7. Treba si uvedomiť, že poisťovňa bude skúmať aj to, v akom stave bol hrob pred poistnou udalosťou. Ak bol hrob poškodený a nestarali ste sa oň, môže pristúpiť ku kráteniu alebo aj neplneniu poistného krytia. To znamená, že by ste v takom prípade získali od poisťovne menej peňazí, v niektorých prípadoch vám nemusí zaplatiť nič. 

Aj pri takejto nepríjemnej udalosti mnohí klienti zistia, že je pre nich lepšie vyberať a uzatvoriť poistenie s finančným sprostredkovateľom. Poistenie náhrobného kameňa je síce len jednou zo súčastí poistenia domácnosti a nehnuteľnosti, ale dokáže finančne pomôcť a aj v takej citlivej oblasti ako je pamiatka našej rodiny. 

Poistenie náhrobného kameňa

Vo väčšine poisťovní je poistenie náhrobného kameňa zahrnuté priamo v balíku poistenia, v iných sa dá pripoistiť samostatne a sú aj poisťovne, kde si poistenie náhrobného kameňa neviete dojednať vôbec.

  • Poistenie náhrobného kameňa sa väčšinou vzťahuje na pomník a všetky jeho stavebné súčasti.
  • To znamená, že chráni celý pomník a náhrobný kameň, ale aj sochy, kríže, či svietniky, ktoré sú pevne spojené s pomníkom.
  • Ak je poistenie náhrobného pomníka súčasťou balíka poistenia, vtedy sa poistka vzťahuje na hrobové miesta, ktoré ako poistený vlastníte, prípadne na ktoré máte nájomnú zmluvu.
  • Ak si náhrobný pomník pripoistíte, v zmluve uvediete konkrétne označenie hrobových miest, na ktoré sa bude poistka vzťahovať.
  • Podmienky poistenia sa môžu v jednotlivých poisťovniach líšiť.

Pri akých možných rizikách vás poistenie ochráni a ako postupovať pri poistnej udalosti, sa dočítate v našom článku nižšie. Podmienky poistenia sa však môžu v jednotlivých poisťovniach líšiť.

Poistenie väčšinou kryje tieto riziká

  • poškodenie vandalmi
  • krádež
  • náraz vozidla
  • krupobitie, víchrica
  • požiar či úder blesku
  • zosuv pôdy alebo zemetrasenie 
  • záplava, prípadne lavína 

TIP: Pozor však na škody spôsobené stečeným voskom zo sviečok. Tie majú poisťovne vo výlukách.

Kontrola staršej poistnej zmluvy je veľmi dôležitá 

Výhodou každej poistky uzatvorenej cez finančného sprostredkovateľa je aj to, že sa stará o servis vašej poistnej zmluvy. Sleduje aktuálny vývoj na poistnom trhu, priebežne sa informuje o vašej životnej a finančnej situácii, a tomu prispôsobuje nastavenie podmienok, poistných súm, rozsah poistného krytia a tak ďalej. Pri poistení domácnosti a nehnuteľnosti je zvlášť dôležité sledovať vývoj cien nehnuteľností, aby nedošlo k podpoisteniu vášho bytu či domu.

PRÍKLAD: Ak ste si napríklad v roku 2014 kúpili 3-izbový byt v Bratislave za 120 tisíc eur, v súčasnosti môže mať ten istý byt hodnotu aj 170 tisíc. Ak by ste nebodaj vyhoreli, byt by bol zničený a znehodnotený, poisťovňa by vám vyplatila maximálne zazmluvnených 120 tisíc eur. Ale za túto sumu si dnes už neviete kúpiť taký istý byt. Kúpili by ste možno menší 2-izbák, alebo by ste sa museli presťahovať na kraj mesta do lokality, ktorá vám nevyhovuje.

Čiže napriek tomu, že ste si 5 rokov platili poistku, tak by ste v konečnom dôsledku boli škodný. A to len preto, že vám chýbal priebežný servis poistky. 

TIP: Ak ste vašu nehnuteľnosť zrekonštruovali, a teda zvýšili jej cenu, môže to byť dostatočný dôvod na okamžitú úpravu vašej poistky.

Poistenie nehnuteľnosti a domácnosti nepodceňujte

  • ak kupujete byt alebo dom, banka pri úvere väčšinou vyžaduje iba poistenie nehnuteľnosti. To je pre vás dôležité, ale nie jediné.
  • pri uzatváraní poistenia nehnuteľnosti uzatvorte hneď aj poistenie domácnosti spolu s poistením zodpovednosti za škodu, ktoré vám pomôže keby ste napríklad vytopili suseda
  • výhodou poistenia nehnuteľnosti a domácnosti na jednej zmluve sú aj zľavy z poistného
  • porovnať si a vybrať výhodné poistenie môžete aj online, stačí vyplniť formulár

Dajte si pozor na to, aby ste nemali váš majetok podpoistený. Podrobnosti sa dozviete v našom blogu o rizikách podpoistenia.

Naši FinGO.sk finanční sprostredkovatelia vám bezplatne skontrolujú aj vaše staré poistné zmluvy, a to nielen k poisteniu nehnuteľnosti a domácnosti, ale pozrú sa aj na vašu zastaralú životnú či havarijnú poistku. Podľa našich skúseností má až 8 z 10 klientov doma v šuflíku odložené staré, neaktuálne a nevýhodné poistné zmluvy.

Nechajte si bezplatne a nezáväzne skontrolovať vaše poistné zmluvy aj vy, aby ste vedeli, že vás pred nepredvídanými situáciami chránia naozaj dostatočne. Radi vám s tým pomôžeme.

Ak sa chcete poradiť ohľadom vašich rodinných financií, či už ide o poistenie, alebo aj hypotéku alebo možnosti investovania, zavolajte nám do FinGO.sk na 0800 60 10 60 alebo nám zanechajte kontaktné údaje vo formulári nižšie a my sa vám ozveme.

Juliana Arvaiová

Sedem rokov pracovala v banke ako osobná bankárka, pôsobila tiež v poisťovni v oblasti správy poistenia. Vo FinGO.sk je garantkou pre neživotné poistenie. Miluje les, kvety, divadlo, filmové drámy a hudbu. Aktívne spieva už takmer 23 rokov.

Share
Autor:
Juliana Arvaiová

Najnovšie články

10 najčastejších mýtov o investovaní

Ľudia, ktorí držia svoje úspory pod vankúšom alebo na bežnom účte uvádzajú mnoho dôvodov, prečo…

Pred % dňami

Zmena zdravotnej poisťovne: Ako postupovať v roku 2024

Rôzne benefity, príspevky a zľavy obvykle patria k hlavným dôvodom, ktoré ľudí motivujú k zmene…

Pred % dňami

Najlepšie ETF fondy v roku 2024

Vďaka ETF fondom sa dnes dá investovať jednoducho a zároveň efektívne. Sú ideálnym nástrojom pre…

Pred % dňami

Ktoré cestovné poistenie je najlepšie?

Ak chodíte pravidelne na zahraničné dovolenky, máte už zrejme skúsenosti s výberom cestovného poistenia. Väčšinou ho…

Pred % dňami

5 dôvodov, prečo investovať do zlata

Záujem o nákup investičného zlata stúpa vždy v čase krízy a neistoty. Keď akciové trhy…

Pred % dňami

Ako sa dostať najlacnejšie autom do Chorvátska?

Ešte nikdy nebolo jednoduchšie vybrať sa autom do Chorvátska. Krajina vstúpila v roku 2023 do schengenského…

Pred % dňami