Riešite bývanie a premýšľate, akú vysokú hypotéku by vám banka vedela schváliť? Zhrnuli sme pre vás aktuálne opatrenia Národnej banky Slovenska, ktorými reguluje poskytovanie úverov na bývanie. Je ich pomerne dosť – LTV, DTI, DSTI alebo stress test splátky. Ako sa v nich vyznať a ako si zlepšiť šance na vyššiu hypotéku? Máme pre vás niekoľko tipov.
V článku sa dočítate:
Nové hypotéky v súčasnosti môžu banky poskytovať len do výšky 80 % z hodnoty nehnuteľnosti. V niektorých prípadoch vám banka na výnimku môže schváliť úver do 90 % LTV. Pri refinančných hypotékach, kde sa jeden úver len nahrádza druhým s navýšením maximálne o 5 %, resp. 2 000 eur, toto obmedzenie neplatí.
Tento ukazovateľ je aktuálne nastavený na hodnotu 8, čiže ak žiadate o úver, vaša celková zadlženosť môže byť iba vo výške 8-násobku vášho čistého ročného príjmu. Od 1. januára 2023 sa pre klientov nad 40 rokov a so splatnosťou zasahujúcou do dôchodku, s pribúdajúcim vekom DTI znižuje.
Ukazovateľ schopnosti splácať hypotéku je pomer medzi splátkami všetkých finančných záväzkov a čistého príjmu zníženého o životné minimum. Tento limit je v súčasnosti 60 %. Teda ak žiadate o úver, vaša povinná rezerva predstavujúca voľné zdroje musí byť aspoň 40 %.
Stress test súvisí s potenciálnym rastom úrokov. Banka pri výpočte zohľadní, či budete schopný splácať hypotéku pri náraste úrokovej sadzby o 2 % a podľa toho vám stanoví maximálnu možnú výšku úveru. Čiže vaše hypotekárne splátky – existujúce aj tie nové – banka na pozadí simuluje s týmto navýšením a po ich odrátaní z čistého príjmu vám musí zostať spomínaná finančná rezerva vo výške 40 %.
Stress test sa neuplatňuje na spotrebné úvery, pri ktorých je úroková sadzba zmluvne dojednaná na celú dobu splatnosti.
Pozrite si nižšie modelový príklad, aký vplyv majú všetky opatrenia na výpočet maximálnej splátky a objemu hypotéky, ktorú by ste mohli získať.
Klient s čistým mesačným príjmom 1 500 eur žiada o hypotéku vo výške 90 000 eur. O úver žiada sám a má už tieto existujúce úvery:
Klient v našom príklade by teda mohol získať úver v želanej výške len v prípade, ak by vyplatil niektorý z existujúcich úverov. Inak mu zo stanovených limitov vychádza o niečo nižší limit úveru, ako požadoval.
Mali by ste ale vedieť, že každá banka má odlišnosti v spôsobe určovania najmä životných nákladov, ktoré sa odpočítavajú od čistého príjmu. Rovnako tak nie každá banka vám uzná rovnaký príjem, pretože jednotlivé banky vychádzajú z rôznych sledovaných období poberania príjmu, prípadne ho môžu uznať v odlišnej výške.
TIP: Preto je výhodné využiť služby finančného sprostredkovateľa, ktorý vám nielen vypočíta váš úverový strop, ale poradí, kde ho môžete dosiahnuť v najvyššej možnej výške.
Chcete vedieť, čo môžete urobiť, ak ste príliš zadlžení a nespĺňate úverový strop podľa DTI alebo vám neostáva finančná rezerva podľa DSTI? Máme pre vás niekoľko odporúčaní:
Pri financovaní bývania je vždy dôležitý prieskum naprieč bankami, aby ste zistili, kde vám dajú najlepšiu ponuku na hypotéku. FinGO.sk finanční sprostredkovatelia na rozdiel od bankových pracovníkov majú prehľad o celom hypotekárnom trhu. Výhodou spolupráce s našimi maklérmi sú aj bohaté skúsenosti s rôznymi situáciami klientov. Vďaka tomu vám poradia, čo všetko je dôležité zvážiť a ako postupovať.
Našich maklérov nájdete na celom Slovensku. Môžete sa s nami spojiť telefonicky na čísle 0800 60 10 60 alebo nám zanechajte vaše údaje vo formulári nižšie a my sa vám ozveme.
Mráz, sneh či víchrica vedia napáchať nemalé škody. Prasknuté potrubia, pády na šmykľavých chodníkoch, ale…
Blíži sa zima a prezúvanie zimných pneumatík sa opäť stáva aktuálnou témou. V tomto článku…
Blíži sa Sviatok všetkých svätých, kedy si uctíme pamiatku našich blízkych zosnulých. Pri zapálení sviečky…
Pohoda, sloboda a dobrá energia. Tými to slovami opisuje FinGO.sk maklér Martin Varga z Galanty.…
Ľudia, ktorí držia svoje úspory pod vankúšom alebo na bežnom účte uvádzajú mnoho dôvodov, prečo…
Rôzne benefity, príspevky a zľavy obvykle patria k hlavným dôvodom, ktoré ľudí motivujú k zmene…