Sneh, ľad, krúpy, … Aj zimné prírodné živly dokážu napáchať na našich nehnuteľnostiach nemalé škody. Prečítajte si praktické tipy ako zazimovať chalupu, ak ju počas zimných mesiacov nevyužívate. Poradíme vám aj to, kto zodpovedá za škody na neodhrnutom chodníku pri dome a aké poistenie vám pomôže.
V článku sa dočítate:
Počas zimných mesiacov sú najčastejšie poistné škody v neobývaných nehnuteľnostiach z potrhaných vodovodných trubiek a rozvodov, ďalej ide o škody spôsobené pádom ľadu a snehu zo strechy alebo preborením strechy pod ťarchou snehu. Aj pri rekreačne obývaných nehnuteľnostiach takisto netreba zabúdať na častejšie požiare, keďže v zime sa viac kúri a vykurovacie systémy sú často v nevyhovujúcom stave, bez potrebných revízií a údržby.
Preto ak máte dom či chalupu, ktoré v zime nevyužívate, máme pre vás niekoľko rád.
V zime je častou otázkou aj to, kto je zodpovedný za škody, napríklad pošmyknutia a pády na neodhrnutých zasnežených alebo zamrznutých chodníkoch. V týchto situáciách treba rozlišovať, či ide o priľahlý chodník k nehnuteľnosti alebo o váš vlastný chodník, ktorý sa nachádza na vašom pozemku.
V roku 2018 sa zmenil zákon a ako majiteľ nehnuteľnosti už nemusíte odpratávať sneh z priľahlého chodníka k vášmu domu.
Ale škody, ktoré spôsobí tretím osobám napríklad spadnutý sneh zo strechy vášho rodinného domu alebo ak sa niekto pošmykne priamo na vašom pozemku, sa riešia poistením zodpovednosti vás ako majiteľa nehnuteľnosti.
Sú aj situácie, kedy poisťovňa nevyplatí poistné plnenie na pokrytie škôd na nehnuteľnostiach v zime. Alebo pristúpi ku kráteniu poistného plnenia, čiže vám vyplatí menej peňazí ako čakáte a nepokryje vám plnú škodu.
Ak si chcete byť istý, že máte vašu chalupu, dom či byt poistený správne a že vám poisťovňa uhradí vzniknuté škody, musíte mať v prvom rade uzatvorenú dobrú poistnú zmluvu. Aj v tomto prípade platí, že treba mať trojicu poistení – poistenie nehnuteľnosti, domácnosti aj zodpovednosti. A nespoliehať sa len na základný balík poistenia.
TIP: Ďalšie užitočné rady o tom, ako byť poistený, nájdete aj v našom blogu Na čo slúži poistenie nehnuteľnosti.
Takisto netreba zanedbávať aj spomínané povinnosti, o ktorých sme písali vyššie. Nezabudnite:
Myslite aj na to, že poistný trh a jeho produkty sa časom vyvíjajú, takisto ceny nehnuteľností rastú a s nimi stúpa aj hodnota vášho majetku. Preto ak máte staršie poistenie a nehnuteľnosť poistenú na nižšiu poistnú sumu, váš dom či byt už môže byť podpoistený.
Ak sa chcete poradiť ohľadom vašej existujúcej poistnej zmluvy, skontaktujte sa s našimi skúsenými finančnými maklérmi z FinGO.sk. Vašu zmluvu môžu skontrolovať a odporučiť vám, či na trhu nie je poistenie, ktoré by bolo pre vás výhodnejšie. Či už cenovo, rozsahom poistného krytia a asistenčných služieb alebo aj z viacerých hľadísk.
Zavolajte nám do FinGO.sk na 0800 60 10 60 alebo nám zanechajte kontaktné údaje vo formulári nižšie a my sa vám ozveme. Radi vám pomôžeme.
Mráz, sneh či víchrica vedia napáchať nemalé škody. Prasknuté potrubia, pády na šmykľavých chodníkoch, ale…
Blíži sa zima a prezúvanie zimných pneumatík sa opäť stáva aktuálnou témou. V tomto článku…
Blíži sa Sviatok všetkých svätých, kedy si uctíme pamiatku našich blízkych zosnulých. Pri zapálení sviečky…
Pohoda, sloboda a dobrá energia. Tými to slovami opisuje FinGO.sk maklér Martin Varga z Galanty.…
Ľudia, ktorí držia svoje úspory pod vankúšom alebo na bežnom účte uvádzajú mnoho dôvodov, prečo…
Rôzne benefity, príspevky a zľavy obvykle patria k hlavným dôvodom, ktoré ľudí motivujú k zmene…