Pandémia koronavírusu mnohým Slovákom skrížila plány s bývaním. Hovorí sa o kríze, zastavené sú niektoré odvetvia ekonomiky a mnohí ľudia majú vážne finančné problémy. Neistá situácia priniesla obavy, či klienti – dlžníci alebo žiadatelia o úver dokážu splácať svoje záväzky, preto sa banky začali chrániť a úvery poskytujú opatrnejšie. Kto má teraz šancu na hypotéku a kto na ňu môže zabudnúť?
Banky v súčasnosti neposkytnú úver každému ako sme boli možno zvyknutí za posledné úverovaniu priaznivo naklonené roky. Chránia tak seba, ale aj klientov. Mnohí ľudia si aj počas korona krízy trúfajú na pomerne vysoké zadlžovanie, hoci nemajú prakticky žiadne istoty ohľadom stability svojich príjmov. Hypotekárnych obmedzení je pomerne dosť a každá banka má svoj vlastný kľúč na určovanie miery rizikovosti jednotlivých klientov.
TIP: Preto je dnes o to efektívnejšie, ak pri uvažovaní nad hypotékou oslovíte skúseného finančného sprostredkovateľa, ktorý pozná celý bankový trh a vie lepšie zhodnotiť vaše šance získať úver.
Banky začali prísnejšie posudzovať žiadateľov o hypotéku hlavne z pohľadu zdroja a stability ich príjmov.
Vo všeobecnosti platí, že ohrození sú najmä tí žiadatelia o hypotéku, ktorí pracujú v zastavených, resp. utlmených odvetviach ekonomiky.
OČR a PN sú nemocenské dávky, ktoré majú dočasný charakter a banky ich vo všeobecnosti považujú za neakceptovateľný príjem. Ale je možné, že po návrate do práce a prvej výplate po PN či OČR banky prihliadnu na mimoriadnu situáciu a vyhodnotia ju ako jedinú možnosť, ktorú ste mali v čase zavretých škôl či zdravotných komplikácií v súvislosti so šíriacim sa koronavírusom.
Podstatné je, aby sa váš príjem po OČR a PN obnovil. Zložitejšie je však žiadať o úver v čase poberania týchto dávok. Banka nemá istotu, či po skončení PN či OČR nastúpite do zamestnania a budete mať príjem.
V súvislosti s obozretným podnikaním a aktuálnou situáciou na trhu sa banky začali pripravovať na dopad korona krízy aj na realitný trh. Už nejakú dobu ceny nehnuteľností rekordne rástli, čo spôsobil aj silný dopyt a takmer neobmedzená dostupnosť hypoték.
Dnes už banky obmedzujú financovanie bývania nad 80 % a niekedy dokonca aj nad 70 % z hodnoty nehnuteľnosti (tzv. LTV). Chcú mať dostatočnú „vatu“ v prípade, že ak žiadateľ nebude schopný splácať hypotéku, úver bude stále krytý dostatočne hodnotnou nehnuteľnosťou.
Čo sa týka rizika na strane nehnuteľností, ktoré bankám slúžia ako zabezpečenie úveru, aj tu sú banky obozretnejšie.
Ak chcete refinancovať svoju hypotéku, doteraz to bolo možné aj bez overovania výšky vášho príjmu. Ale kvôli pandémii to už v niektorých bankách neprejde. Dnes už banky dôslednejšie preveria nielen to, či ste svoj úver, ktorý si chcete preniesť, doteraz bezproblémovo splácali (overia si to v úverovom registri), ale viac si posvietia aj na váš aktuálny zdroj príjmu, či môže byť rizikový z pohľadu jeho stability.
Inak povedané, banka sa dnes nepozrie len na vašu minulosť, ale vyhodnotí aj to, aké asi môže byť vaše finančné správanie v budúcnosti. V tomto kontexte môžete byť pre banku viac rizikový, ak ste požiadali o odklad splátok. Finančné inštitúcie ho podľa zákona musia povoliť, ale je otázne, či týchto klientov v budúcnosti nezaradia do rizikovejšiej skupiny práve kvôli chýbajúcej finančnej rezerve na splácanie úverov v horších časoch.
Ak potrebujete peniaze na financovanie bývania, či už plánujete rekonštrukciu bytu, stavbu domu alebo kúpu novej nehnuteľnosti, oslovte skúseného finančného sprostredkovateľa. Spolu sa pozriete na vaše finančné možnosti. Dobre však zvážte, či sa korona kríza môže dotknúť vášho rozpočtu a ak áno, radšej pár mesiacov počkajte.
Pozor! Niektoré banky však počas pandémie obmedzili poskytovanie predschválených úverov. Chcú hodnotiť klienta komplexne aj s posúdením nehnuteľnosti, ktorá bude slúžiť ako zabezpečenie úveru, aby sa vyhli špekulatívnym žiadostiam o úver v čase, kedy klient nemá istotu ohľadom svojho ďalšieho príjmu.
Ak máte aj napriek pandémii koronavírusu stabilný a ideálne aj dlhodobo trvajúci príjem, patríte k tým “lepším” klientom, o ktorého bude mať banka väčší záujem.
Pandémia koronavírusu priniesla do bánk množstvo nových obmedzení, ale zároveň upozornila na to, ako dokáže rodinu v podobných situáciách podržať finančná rezerva. Nikdy neviete, kedy prídete o prácu alebo ostanete odkázaní napríklad na dlhodobú PN. O to dôležitejšie je v súčasnosti aj kvalitné poistenie úveru, ktoré v podobných situáciách rodine pomôže.
Skúsení finanční sprostredkovatelia z FinGO.sk vám poradia komplexne a v každej oblasti rodinných financií. Môžete sa s nami poradiť aj ohľadom investovania, aby ste mali pri žiadosti o hypotéku aj vlastné zdroje alebo vám skontrolujeme vaše životné poistenie, ktoré mnohí Slováci podceňujú.
Maklérov z FinGO.sk nájdete na celom Slovensku a môžete sa s nami stretnúť osobne, alebo sa spojíme telefonicky či online. Aj takto vám dokážeme pomôcť a veľmi radi to urobíme.
Zavolajte nám na 0800 60 10 60 alebo nám zanechajte kontakt a my sa vám ozveme.
Mráz, sneh či víchrica vedia napáchať nemalé škody. Prasknuté potrubia, pády na šmykľavých chodníkoch, ale…
Blíži sa zima a prezúvanie zimných pneumatík sa opäť stáva aktuálnou témou. V tomto článku…
Blíži sa Sviatok všetkých svätých, kedy si uctíme pamiatku našich blízkych zosnulých. Pri zapálení sviečky…
Pohoda, sloboda a dobrá energia. Tými to slovami opisuje FinGO.sk maklér Martin Varga z Galanty.…
Ľudia, ktorí držia svoje úspory pod vankúšom alebo na bežnom účte uvádzajú mnoho dôvodov, prečo…
Rôzne benefity, príspevky a zľavy obvykle patria k hlavným dôvodom, ktoré ľudí motivujú k zmene…