Zamyslel si sa niekedy nad tým, že už ako študent môžeš výrazne ovplyvniť výšku svojho budúceho dôchodku? To, či budeš mať pri odchode do dôchodku dostatočné úspory totiž nie je otázka šťastia ani náhody, ale zodpovedného rozhodnutia, ktoré urobíš dostatočne včas. A nebude ťa to stáť ani cent navyše z tvojej výplaty. Ako je to možné?
Zamyslel si sa niekedy nad tým, že už ako študent môžeš výrazne ovplyvniť výšku svojho budúceho dôchodku? To, či budeš mať pri odchode do dôchodku dostatočné úspory totiž nie je otázka šťastia ani náhody, ale zodpovedného rozhodnutia, ktoré urobíš dostatočne včas. A nebude ťa to stáť ani cent navyše z tvojej výplaty. Ako je to možné?
Ak si študentom strednej či vysokej školy a máš uzatvorenú dohodu o brigádnickej práci a tvoj zárobok je vyšší ako 200 eur mesačne, máš povinnosť platiť odvody do Sociálnej poisťovne. Odvody platí za teba zamestnávateľ, ktorý ťa prihlási ako svojho zamestnanca do Sociálnej poisťovne. Ak si popri štúdiu nepracoval, táto povinnosť ti vznikne pri nástupe do prvého zamestnania. Automaticky sa stávaš súčasťou dôchodkového systému na Slovensku a máš možnosť vstúpiť do II. piliera.
Pokiaľ si nebudeš sporiť do II. piliera, celých 18 percent z vymeriavacieho základu bude tvoj zamestnávateľ odvádzať do Sociálnej poisťovne, kde sa rozplynú na terajšie dôchodky. Ak však máš uzatvorenú zmluvu o dôchodkovom sporení v hociktorej zo správcovských spoločností, tak do Sociálnej poisťovne bude smerovať len 13,25 percent z povinného odvodu (tzv. I. pilier) a 4,75 percent pôjde na tvoj osobný dôchodcovský účet (II. pilier), kde sa premenia na tvoje úspory. Sadzba sa každoročne zvyšuje o 0,25 percenta a bude stúpať až do roku 2024, kedy dosiahne 6 percent z vymeriavacieho základu. Pri dlhodobom sporení a investovaní je vysoký predpoklad, že tvoj budúci dôchodok z I. a II. piliera bude vyšší, ako dôchodok výlučne iba z I. piliera.
Podľa časopisu Forbs si z mladých ľudí do 35 rokov, ktorí môžu podľa zákona dobrovoľne vstúpiť do druhého piliera a sporiť si tak na dôchodok na svojich vlastných účtoch, tak robí iba tretina. Pritom existuje viacero dobrých dôvodov, prečo by tak mal urobiť každý, kto takúto možnosť má.
Jedným z dôvodov je diverzifikácia tvojich dôchodkových úspor. Tvoj budúci dôchodok bude pochádzať z dvoch nezávislých zdrojov. Nebudeš odkázaný iba na dôchodok vyplácaný zo Sociálnej poisťovne, ale časť tvojich príjmov na dôchodku bude plynúť z tvojho osobného dôchodkového účtu. Financovanie tvojho dôchodku bude tak bezpečnejšie. Navyše, peniaze v II. dôchodkovom pilieri, na rozdiel od tých, ktoré končia v Sociálnej poisťovni, sú stále tvojím majetkom. Nemôžeš síce s nimi nakladať pred dovŕšením dôchodkového veku, ale v prípade, že by si sa ho nedožil, tvoje úspory sa stanú predmetom dedičstva a zdedí ich oprávnená osoba. Ak by si si v II. pilieri nesporil, tvoje úspory „prepadnú“ v prospech štátu.
Dôležité je však nielen to, sporiť si v II. pilieri, ale najmä sporiť si v tých správnych fondoch. Pri vstupe do II. piliera sa môžeš rozhodnúť pre garantovaný alebo negarantovaný fond. V garantovanom fonde sa tvoje dôchodkové úspory budú zhodnocovať veľmi konzervatívne. Takéto fondy sú určené skôr pre staršiu generáciu, ktorá dovŕši dôchodkový vek v horizonte kratšom ako 15 rokov. Ty máš však pred sebou pomerne dlhé obdobie sporenia a preto sú pre teba viac vhodné negarantované fondy. Tie sú síce rizikovejšie, ale je pravdepodobné, že vyššie riziko bude v dlhodobom horizonte vyvážené podstatne vyšším výnosom. Jednoducho povedané, čím dlhšie si budeš sporiť vo fonde s vyšším výnosom, tým je väčšia pravdepodobnosť, že tvoj budúci dôchodok bude vyšší.
Zdá sa ti dnes dôchodok ešte príliš ďaleká budúcnosť? To je práve tvoja najväčšia výhoda! Vďaka časovému horizontu 30 a viac rokov a efektu priemerovania nákupnej ceny (podiel v dôchodkovom fonde nakupuješ každý mesiac tak, ako ti zamestnávateľ odvádza príspevky do Sociálnej poisťovne), môžeš svoje dôchodkové úspory významne zhodnotiť. Preto je dobré začať sa o svoj dôchodok zaujímať čím skôr, ideálne hneď, ako ti na účte cinkne prvá výplata. Čím skôr začneš, tým lepšie pre teba a tvoj budúci dôchodok.
Ako sa môžeš stať sporiteľom v II. pilieri?
Veľmi jednoducho! Zmluvu o sporení v II. dôchodkovom pilieri si uzavrieš doslova za pár minút a nebude ťa to ani nič stáť. Stačí sa skontaktovať s finančným sprostredkovateľom, ktorý má licenciu na podregister starobného dôchodkového sporenia, t.j. môže sprostredkovať zmluvu o dôchodkovom sporení.
Vo FinGO.sk ti vieme sprostredkovať zmluvu s ktoroukoľvek dôchodcovkou správcovskou spoločnosťou, pôsobiacou na našom trhu. Naši špecialisti ti poradia nielen pri výbere spoločnosti, ale predovšetkým pri výbere správneho fondu tak, aby sa tvoje úspory zhodnocovali čo najvýhodnejšie. Kontaktovať nás môžeš elektronicky na adrese kontakt@fingo.sk alebo na čísle 0800 60 10 60.
Nenechávaj štát rozhodovať o výške tvojho budúceho dôchodku. Vezmi rozhodovanie do vlastných rúk a staň sa sporiteľom v II. pilieri ešte dnes!
Mráz, sneh či víchrica vedia napáchať nemalé škody. Prasknuté potrubia, pády na šmykľavých chodníkoch, ale…
Blíži sa zima a prezúvanie zimných pneumatík sa opäť stáva aktuálnou témou. V tomto článku…
Blíži sa Sviatok všetkých svätých, kedy si uctíme pamiatku našich blízkych zosnulých. Pri zapálení sviečky…
Pohoda, sloboda a dobrá energia. Tými to slovami opisuje FinGO.sk maklér Martin Varga z Galanty.…
Ľudia, ktorí držia svoje úspory pod vankúšom alebo na bežnom účte uvádzajú mnoho dôvodov, prečo…
Rôzne benefity, príspevky a zľavy obvykle patria k hlavným dôvodom, ktoré ľudí motivujú k zmene…