Neschválili vám žiadosť o hypotéku? Stopka v banke môže mať rôzne príčiny. Nemusí to byť iba váš nedostatočný príjem, možno meškáte s platením odvodov alebo pracujete či podnikáte ešte krátko. Časté bývajú aj problémy s nehnuteľnosťami, ktorými ľudia ručia pri úvere. Ako sa dajú podobné situácie riešiť a po akom čase si môžete podať žiadosť znova?
V článku sa dočítate:
Hypotéka je zložitý finančný produkt. V porovnaní s pôžičkou alebo kreditnou kartou vám banka za nižší úrok poskytne oveľa viac peňazí a potrebuje sa uistiť, že jej ich vrátite. Keby sa tak nestalo, môže siahnuť na byt či dom, ktorý založíte v prospech úveru. Preto si banka pri žiadosti o hypotéku naozaj dôkladne preveruje vás ako žiadateľa aj zakladanú nehnuteľnosť.
Nie každý dostane úver hneď alebo v takej výške, ako si predstavuje. Často sa vyskytnú prekážky, ktoré schváleniu úveru zabránia alebo ho oddialia o pár týždňov či mesiacov.
TIP: Najčastejšie prekážky, ktoré ľudí brzdia pri hypotéke, sa dočítate aj v našom článku.
Banky vám ochotne poskytnú hypotéku, ak ju dokážete bez problémov splácať. Ale najskôr detailne preskúmajú vaše príjmy a výdavky, stabilitu zamestnania, resp. podnikania. Akékoľvek pochybnosti, či už by šlo o vaše podlžnosti na odvodoch, rizikové pohyby na účte, omeškania splátok úverov alebo iné signály o tom, že by ste úver nevedeli zodpovedne splácať, môžu schválenie žiadosti stopnúť.
Veľkú rolu pri schvaľovaní zohráva aj hodnota a celkový stav nehnuteľnosti, ktorú ponúkate ako ručenie v prospech úveru. Ak je v zlom technickom stave, nemá vysporiadané vlastnícke práva alebo nie je korektne zapísaná na katastri nehnuteľnosti, banka ju nemusí akceptovať a hypotéka vám neprejde.
Ak vám neschvália hypotéku v jednej banke kvôli podlžnostiam na odvodoch, daniach či omeškaniam splátok, nemali by ste automaticky zamieriť do ďalšej, je to zbytočné. Každé ďalšie zamietnutie úveru vám prinesie aj ďalší negatívny záznam v úverovom registri.
Takže opakovanými neúspešnými žiadosťami o úver nič nedosiahnete, len si uškodíte.
Najskôr treba vyriešiť problém, ktorý blokuje schválenie úveru a do ďalšej žiadosti počkať aspoň 3 mesiace. Potom si opäť vyžiadať výpis z úverového registra, prípadne skontrolovať záznamy o exekúciách či nedoplatkoch. Niektoré prekážky sa dajú vyriešiť aj do pár týždňov, pri iných to môže trvať niekoľko mesiacov.
Ak sa ešte pred hypotékou poradíte s fundovaným finančným maklérom, podobným problémom pri žiadosti sa môžete vyhnúť. Porovná vám hypotekárne ponuky vo všetkých bankách, vysvetlí postup aj možné háčiky a úskalia.
Maklér vás vopred upozorní na všetky nástrahy alebo prekážky, ktoré by mohli zabrániť schváleniu žiadosti o úver. Poradí, ako ich čo najrýchlejšie vyriešiť a nasmeruje ako postupovať, aby všetko prebehlo hladko a bez zbytočných komplikácií. Môže vám odporučiť aj iné riešenia, ako sa môžete k úveru dopracovať rýchlejšie.
Pri hypotéke zároveň vzniká veľké množstvo špecifických situácií, na ktoré sa rôzne banky môžu pozerať inak. Napríklad kým v jednej banke vám akceptujú aj “horšiu” nehnuteľnosť, v inej by ju automaticky zmietli zo stola. Niektoré banky sa o čosi benevolentnejšie pozerajú aj na zamietnuté úvery v úverovom registri, omeškania splátok alebo znížené tržby u podnikateľov.
Rozdielne posudzovanie v bankách poznajú aj skúsení finanční sprostredkovatelia, s ktorými sa oplatí vopred poradiť.
Základom je, aby ste hneď na začiatku získali kompletný zoznam všetkých podkladov a dokumentov, ktoré bude potrebovať na vybavenie svojej konkrétnej úverovej požiadavky. Aj v závislosti od toho, či pôjde o kúpu nehnuteľnosti, stavbu domu, rekonštrukciu či o refinancovanie hypotéky.
TIP: Ideálne je, ak vaše podklady k žiadosti vopred skontroluje odborník a až potom si podáte žiadosť.
Príklad: Ak napríklad riešite žiadosť v banke, ktorá neakceptuje nehnuteľnosť v stave a s aktuálnym zápisom na katastri, môžete stratiť veľa času. A čo je horšie, v úverovom registri už bude vaša žiadosť figurovať a môže vás obmedziť pri hľadaní iného riešenia.
Ak sa vám podarí vyriešiť dôvody, ktoré možno blokujú aj vašu žiadosť o úvere, radi vám pomôžeme. Naši profesionálni makléri z FinGO.sk patria k najlepším hypotekárnym špecialistom na Slovensku a radi vám poradia ako postupovať v každej zo spomínaných situácií.
Zavolajte nám na na 0800 60 10 60 alebo nám zanechajte kontakt vo formulári nižšie a my sa vám ozveme.
Zdravie a rodina sú tým najcennejším, čo máme. Napriek tomu na to často zabúdame. Premýšľali…
Pukliny na dlažbe, poškodený prívod vody, nalomené konáre stromov, hlodavce v pivnici… Počas jari sa…
Fyzické zlato je istota. Chráni naše úspory a mali by ho mať v portfóliu aj…
Mladí klienti s úverom na bývanie si môžu uplatniť daňový bonus na zaplatené úroky z…
Podnikáte a uvažujete o úvere na bývanie? Ak ste živnostník alebo máte firmu, myslite na…
Takmer dva milióny Slovákov si na dôchodok sporia v druhom pilieri a viac ako milión…