Hypotéky

Pri refinancovaní hypotéky sa banka nemusí pýtať na výšku vášho príjmu

Mnohých Slovákov súčasná situácia donútila uvažovať nad úsporou vo svojich pravidelných mesačných výdavkoch. Ak vás ťaží hypotéka a chceli by ste ju mať lacnejšiu, nemusíte banku žiadať o odklad splátok, ale môžete ušetriť aj prehodnotením vášho existujúceho úveru alebo refinancovaním úveru do inej banky, ktorá vám poskytne lepšie podmienky. Nová banka v niektorých prípadoch ani nebude zisťovať výšku vášho príjmu. 

Pri refinancovaní hypotéky nová banka väčšinou nezisťuje výšku vášho príjmu, len sa zaujíma o jeho existenciu. Štandardne si len overí, či ste zamestnaný alebo podnikáte. Podstatná je dostatočne dlhá doba splácania pôvodnej hypotéky a to, či ste ju doposiaľ splácali riadne a včas.

Pozor! Overovaniu výšky príjmu sa však vyhnete len vtedy, ak budete refinancovať úver bez navýšenia a vaša nová splátka bude nižšia ako pôvodná splátka. To je možné v prípade, že si ponecháte pôvodnú dĺžku splatnosti hypotéky, alebo si splatnosť úveru predĺžite. Alebo si jednoducho splatnosť novej hypotéky nastavíte do výšky pôvodnej splátky, teda môže byť aj o niečo kratšia. 

TIP: V súčasnej situácii odporúčame nastaviť si čo najnižšiu splátku predĺžením splatnosti na maximum. Uvoľníte tak tlak na váš rozpočet. Zároveň môžete úver mimoriadnymi splátkami splatiť skôr. Táto možnosť sa oplatí hlavne klientom, ktorí majú teraz nastavenú splatnosť hypotéky napríklad na 10 – 15 rokov a dokážu si ju v banke natiahnuť na 30 či 35 rokov. 

Navýšenie úveru bez dokladovania výšky príjmu

Keby ste chceli pri refinancovaní požiadať aj o navýšenie hypotéky, vtedy už banke musíte preukázať, že vyšší úver dokážete splácať. 

Príklad: Ak je napríklad zostatok vášho úveru 47 000 eur, ale pri refinancovaní si ho chcete navýšiť na 55 000 eur, banka si už preverí, či výška vášho príjmu bude postačovať na splácanie vyššieho úveru. 

Ak si chcete refinančný úver navýšiť, ale neviete zdokladovať výšku svojho príjmu, môžete ho navýšiť maximálne o 5 %, resp. 2 000 eur. Takáto suma navýšenia je povolená aj bez dokladovania výšky príjmu.

Neviete, či sa vám to oplatí? 

Nie ste si istí, či sa vám teraz oplatí refinancovať hypotéku, alebo radšej požiadať o odklad splátok? FinGO.sk finanční sprostredkovatelia vám poradia bezplatne a bezpečne z pohodlia vášho domova. Pokojne nám zavolajte na číslo 0800 60 10 60, prípadne najskôr vyskúšajte náš online porovnávač hypoték a ak nám zanecháte kontakt, čím skôr sa vám ozveme.

Eva Šablová

Niekoľko rokov pôsobila v banke ako osobný bankár a neskôr hypotekárny špecialista. Skúsenosti z bankového sektora neskôr využívala vo finančnom sprostredkovaní. Vo FinGO.sk pôsobí na pozícii riaditeľky pre oblasť úverov. Miluje jazdu na motorke, plávanie a cykloturistiku. Nebojí sa žiadnej adrenalínovej výzvy.

Share
Autor:
Eva Šablová

Najnovšie články

5 rád o poistení v zime: Pozor na prasknuté potrubia, zosuvy snehu či šmykľavé chodníky

Mráz, sneh či víchrica vedia napáchať nemalé škody. Prasknuté potrubia, pády na šmykľavých chodníkoch, ale…

Pred % dňami

Kedy prezuť zimné pneumatiky v roku 2024?

Blíži sa zima a prezúvanie zimných pneumatík sa opäť stáva aktuálnou témou. V tomto článku…

Pred % dňami

7 krokov, čo robiť pri poškodení či krádeži náhrobného kameňa

Blíži sa Sviatok všetkých svätých, kedy si uctíme pamiatku našich blízkych zosnulých. Pri zapálení sviečky…

Pred % dňami

Vo Fingu sa cítim byť sám sebou. Nie ako nedocenený finančák nahodený v saku

Pohoda, sloboda a dobrá energia. Tými to slovami opisuje FinGO.sk maklér Martin Varga z Galanty.…

Pred % dňami

10 najčastejších mýtov o investovaní

Ľudia, ktorí držia svoje úspory pod vankúšom alebo na bežnom účte uvádzajú mnoho dôvodov, prečo…

Pred % dňami

Zmena zdravotnej poisťovne: Ako postupovať v roku 2024

Rôzne benefity, príspevky a zľavy obvykle patria k hlavným dôvodom, ktoré ľudí motivujú k zmene…

Pred % dňami