Pukliny na dlažbe, poškodený prívod vody, nalomené konáre stromov, hlodavce v pivnici… Počas jari sa na dome, ale aj na altánku či oplotení, oplatí skontrolovať škody, ktoré mohol spôsobiť silný mráz, vietor alebo snehové zrážky. Prečo je to dôležité? Kvôli poisteniu nehnuteľnosti. Ak by ste nehnuteľnosť neudržiavali v dobrom stave, poisťovňa sa vám pri poistnej udalosti môže obrátiť chrbtom.
Ak máte rodinný dom, samostatne stojacu garáž, sklad alebo chalupu, skontrolujte po zime prípadné škody spôsobené počasím alebo aj nezvanými „zvieracími návštevníkmi” čo najskôr. Zvlášť vtedy, ak ste v nehnuteľnosti neboli celú zimu.
Škody po mrazoch, vetre či snehu… Čo všetko skontrolovať?
- Skontrolujte uvoľnené stavebné súčasti, napríklad na strechách, komínoch ako aj to, či sú všetky otvory na budovách dostatočne utesnené.
- Ošetrite na stenách či na dlažbe prípadné trhliny a pukliny, ktoré môžu byť spôsobené mrazom.
- Očistite odkvapové rúry od nánosov lístia, ihličia alebo iných nečistôt.
- Odstráňte nalomené alebo inak poškodené konáre stromov, ktoré by mohli spôsobiť škodu nielen vám, ale aj vašim susedom.
- Pokiaľ ste pred zimou odstavili prívod vody, po jeho opätovnom spustení skontrolujte, či počas zimy nedošlo k jeho poškodeniu, aby ste zabránili prípadnému úniku vody.
- V prípade potreby urobte nové ochranné nátery napríklad na drevených alebo kovových konštrukciách.
- Dôležitá je aj kontrola a hlavne vyčistenie komína od nánosov sadzí, prípadne kontrola, ale aj revízia kotla. Hoci do ďalšej vykurovacej sezóny ostáva ešte dosť času, túto kontrolu odporúčame vykonať čo najskôr.
- Skontrolujte aj povaly, neobytné podkrovia a pivnice, či sa vám do nich nenasťahovali vtáky, hlodavce, hmyz alebo iní nezvaní hostia, ktorí na nehnuteľnosti taktiež môžu napáchať nemalé škody.
- Preverte, či sa okrem zvierat niekde neobjavili aj plesne.
Neriskujte a chráňte svoj dom, chalupu aj altánok
Aj z pohľadu poisťovne je dôležité, aby ste svoju nehnuteľnosť udržiavali v dobrom stave. A to nielen hlavnú budovu, ale aj vedľajšie budovy ako môže byť samostatne stojaca garáž, altánok, pergola, sklad, krytý bazén, oplotenie a podobne.
Pokiaľ sa o svoj majetok nestaráte, pre poisťovňu to môže byť dôvod na krátenie alebo zamietnutie poistného plnenia pri poistnej udalosti. Riskovať sa neoplatí. Hovoríte si, čo také sa môže stať?
Príklad: Predstavte si, že v lete dôjde k povodni, ale obhliadajúci technik z poisťovne zistí, že vaše steny alebo dlažba boli puknuté a navlhnuté skôr, alebo že skriňa či iné vybavenie pivnice bolo už pred pár mesiacmi ohlodané myšami a potkanmi. Alebo že nalomené ťažké konáre stromov počas búrky a silného vetra odletia k susedovi a poškodia jeho strechu či altánok, v horšom prípade zrania okoloidúce osoby.
Prečítajte si aj náš článok o poistení zodpovednosti Vytopení susedia či nabúrané firemné auto?
Kvalitné poistenie nehnuteľnosti bývania je istota
Domov je miestom, kde sa chceme cítiť pohodlne, ale aj bezpečne. Počasie sa však s nami zahráva počas celého roka a živelné udalosti pribúdajú aj na Slovensku. Poisťovne každý mesiac evidujú tisícky poistných udalostí, pričom náklady na nápravu škôd aj vzhľadom na infláciu stúpajú.
Aby ste na neočakávané situácie spojené s vyššími výdavkami boli pripravení, svoje bývanie by ste mali chrániť komplexne. Každá zložka poistenia, čiže poistenie nehnuteľnosti, domácnosti a aj zodpovednosti, plní svoj účel.
Spoľahnite sa na špecialistov z FinGO.sk, ktorí vám vysvetlia všetko podstatné. Bezplatne vám porovnajú produkty všetkých poisťovní na trhu a pomôžu vám vybrať tú najvýhodnejšiu ponuku.
TIP: Ak už poistenie máte, radi vám bezplatne skontrolujeme vašu existujúcu poistnú zmluvu. Pozrieme sa na to, či obsahuje všetky dôležité zložky, aby ste mohli naozaj bezpečne spávať.