Buďte bez obáv.
Je to zadarmo
a vaše údaje sú v bezpečí.
Porovnanie sporení robíme medzi týmito spoločnosťami
Sporenie peňazí a dostupné možnosti
Sporenie a vytváranie rezervy sú dôležitou súčasťou nášho života a finančného plánovania. Každý mesiac by sme si mali odložiť najmenej 10 % z čistého príjmu alebo ak nám to rodinný rozpočet a naša situácia dovolia, ideálne aj viac. Existujú rôzne možnosti sporenia. Hoci väčšina Slovákov sa stále spolieha na tie staršie, roky zaužívané vkladové produkty v bankách, tie dnes už nedokážu poraziť ani infláciu a na efektívne zhodnocovanie peňazí nie sú to pravé orechové.
Pri sporení si väčšinou pravidelne každý mesiac odkladáte istú časť peňazí a v závislosti od konkrétneho produktu ich máte k dispozícii prakticky kedykoľvek, alebo do pár dní. Typickými bankovými sporiacimi produktmi je sporiaci účet, termínovaný vklad, podielové fondy a kedysi to bola aj vkladná knižka. Aj v stavebnej sporiteľni sa stále môžete stretnúť so sporením, hoci už nie je také výhodné ako tomu bolo v minulosti. Podrobnejšie informácie o týchto možnostiach sporenia vám prinášame nižšie.
Na dlhodobejšie sporenie s horizontom 3, 5 či 10 rokov napríklad na rekonštrukciu bývania, budúcnosť vašich detí alebo na dôchodok, však odporúčame sporiť, resp. investovať napríklad do ETF, podielových fondov alebo do zlata. Ponúkajú vyššie úroky, dokážu poraziť infláciu a vaše peniaze zhodnotia výhodnejšie. Prečo je to tak, sa dočítate aj v našom blogu Investovanie peňazí: Rady pre začínajúcich investorov.
Vkladná knižka
Vkladné knižky boli kedysi veľmi obľúbeným bankovým produktom, no dnes sú už v úzadí. Klienti na nej zvykli sporiť sebe aj svojim deťom, pričom úrokovú sadzbu na vkladnej knižke mali vopred stanovenú a pohybovala sa na úrovni pár percent percent. Vkladná knižka môže byť s výpovednou lehotou, aj bez nej - od toho potom závisí, či musíte banke vopred oznámiť výber peňazí alebo to nie je potrebné. Banky však majú s vkladnými knižkami vysoké náklady, preto ich postupne začali rušiť.
Termínované vklady
Termínované vklady sú vkladové produkty s vopred dohodnutou dobou viazanosti. Táto doba sa môže pohybovať od 1 mesiaca až do 5 rokov, v závislosti od ponuky banky. Od doby viazanosti sa odvíja úroková sadzba, ktorou sa peniaze na termínovanom vklade úročia.
Pozor, keby ste peniaze uložené na termínovanom vklade potrebovali vybrať skôr, pri predčasnom výbere a zrušení vkladu môžete prísť o úroky. Všetko závisí od podmienok konkrétneho termínovaného vkladu, ktorý si uzavriete.
Sporiaci účet
Sporiace účty banky ponúkajú ako akýsi podúčet k bežnému účtu. Cieľom sporiaceho účtu je hlavne kumulovanie finančných prostriedkov, ktoré počas sporenía poskytujete banke. Tá ich zhodnocuje väčšinou o pár desatín vyšším úrokom v porovnaní s úrokom na vašom bežnom účte. Klienti si na účet zvyknú presunúť zvyšné peniaze, ktoré sa im síce nezhodnocujú vysokým úrokom, ale výhodou je, že ich majú prakticky kedykoľvek po ruke. Keby časť z nich potrebovali, kedykoľvek si ich môžu presunúť späť na bežný účet.
Daňou za dostupnosť peňazí je minimálny zisk, ktorý sa ani zďaleka nedokáže vyrovnať inflácii. Preto aj peniaze odložené na sporiacom účte, rovnako ako na bežnom účte, požiera inflácia a rokmi znehodnocujú.
Stavebné sporenie
Stavebné sporenie v súčasnosti už nie je také výhodné ako tomu bolo kedysi. Ponúka nízke úročenie a na získanie plnej štátnej prémie musíte ročne vložiť pomerne vysokú čiastku peňazí. Preto od stavebného sporenia netreba očakávať vysoké zhodnotenie peňazí, podobne ako od bežných vkladových produktov v bankách..
Stavebné sporenie však v určitých situáciách môže dobre poslúžiť ako kombinácia sporenia s následným úverom od stavebnej sporiteľne. Klienti s týmto sporením totiž väčšinou získajú výhodnejšie podmienky na úver od stavebnej sporiteľne.
Sporenie pre deti
Sporenie pre deti mnohé banky ponúkajú prostredníctvom detských vkladných knižiek, detských účtov alebo najnovšie aj formou sporenia do fondov. Rôzne kombinované sporiace produkty pre deti majú v ponuke aj poisťovne alebo stavebná sporiteľňa.
Ale ak chcete vašim deťom sporiť naozaj výhodne a dlhodobo na ich budúcnosť, na štúdium alebo na bývanie a dofinancovanie hypotéky, na tieto ciele im efektívnejšie nasporíte cez iné investičné produkty. Možnosťou sú napríklad ETF fondy, podielové fondy alebo čoraz obľúbenejšie sporenie do zlata. Viac si môžete prečítať aj v našom blogu Ako na sporenie pre deti.
Často kladené otázky
Ako dlho si môžem sporiť ?
Dĺžka sporenia závisí od vás. Môže to byť niekoľko mesiacov, ale aj niekoľko rokov. Na dlhodobé sporenie s horizontom 3, 5 či 10 rokov sú však vhodnejšie iné - investičné produkty, ktoré vám prinesú zisk a ktoré si môžete porovnať v našej investičnej kalkulačke.
Môže banka úrokovú sadzbu meniť?
Áno, banka na sporiacich produktoch priebežne môže meniť úrokovú sadzbu, pričom tieto zmeny vždy zverejňuje vo výveskách umiestnených na pobočke ako aj na svojej internetovej stránke. Jedine v prípade termínovaných vkladov je úroková sadzba garantovaná počas celej dohodnutej viazanosti.
Kedy si môžem peniaze vybrať?
Peniaze zo sporenia si môžete vybrať prakticky kedykoľvek. V prípade sporiaceho produktu s vopred dohodnutou viazanosťou ako je termínovaný vklad alebo stavebné sporenie, však pri predčasnom výbere musíte rátať so sankciou, napríklad môžete prísť o úročenie a v prípade stavebného sporenia o štátnu prémiu.
Poraďte sa s nami
Máte otázky ohľadom sporenia alebo hľadáte makléra vo svojom okolí?
Radi vám pomôžeme zadarmo a aj na diaľku.